Zuckerberg fena halde köşeye sıkıştı; lüften davaları geri çekin

FTC, 48 eyalet ve bölgenin yanı sıra, şirketi sırasıyla 2012 ve 2014’te satın aldığı Instagram ve WhatsApp‘ı elden çıkarmaya zorlamak amacıyla 2020’de Meta’ya dava açtı. Ajans ve düzinelerce başsavcı, Meta’nın rekabeti bastırmak için iki platformu satın aldığını iddia ediyor.

Meta ise FTC’nin her iki satın almayı da ilk etapta onaylamakla kalmayıp, ilk şikayetinin makul bir iddianın belirtilmemesi nedeniyle reddedildiğini belirtiyor. Hakim, şikayetin değiştirilmesine izin verirken Meta, şirketin “kişisel sosyal ağ hizmetleri” pazarında tekel gücüne sahip olduğunu ve şirketin “kişisel sosyal ağ hizmetleri” pazarında tekel gücüne sahip olduğunu göstermek için “ajans’ın keşif süreci yoluyla davasını oluşturmak için hiçbir şey yapmadığını” iddia ediyor.

Zuckerberg fena halde köşeye sıkıştı; lüften davaları geri çekin

Şirket, özet karar önergesinde, 2022’nin ilk yarısında şirketin toplam gelirinin yaklaşık %30’unu oluşturan Instagram’ın, hizmeti 2012’de 1 milyar dolara satın aldığında hiç para kazanmadığına dikkat çekiyor. Meta, şu anda sahip olduğu milyardan fazla kullanıcının yalnızca %2’sine sahip olduğunu söylüyor ve doğrudan mesajlar, canlı yayın, Hikayeler ve alışveriş gibi özellikleri sunduğunu da sözlerine ekliyor. Meta, WhatsApp‘a gelince, hizmeti kullanımı ücretsiz hale getirdi, uçtan uca şifreleme ekledi ve sesli ve görüntülü arama uyguladı.

Meta, uygulamalara milyarlarca dolar ve milyonlarca saatlik çalışma yatırımı yaptığını savunuyor. Sonuç olarak hem Instagram hem de WhatsApp‘ın tüketicilerin ve işletmelerin yararına daha iyi bir yerde olduğunu iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x